Apilab heeft hiervoor een methode ontwikkeld die volgens het bedrijf AFNOR, de Franse normalisatie-instantie, gecertificeerd is en aansluit bij het Europese INSIGNIA-protocol voor milieumonitoring met bijen. Dat protocol is binnen de EU opgezet om via bijen onder meer verontreinigingen te detecteren en meetgegevens beter vergelijkbaar te maken. Bijen verzamelen binnen een straal van circa drie kilometer nectar, pollen en andere microstalen. Deze worden in de bijenkasten afgezet via onder meer siliconenbandjes, propolisroosters en zogeheten Apistrips. De monsters worden vervolgens in het laboratorium geanalyseerd op plantendiversiteit, luchtkwaliteit en de aanwezigheid van verontreinigende stoffen.
Biodiversiteit rond productielocaties
Volgens DS Smith biedt deze aanpak inzicht in de ecologische situatie rond industriële locaties en kan zij bijdragen aan rapportageverplichtingen onder de Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD). Deze Europese richtlijn verplicht bedrijven om gedetailleerde informatie te verstrekken over milieu-, sociale en bestuursaspecten van hun bedrijfsvoering. De biomonitoring kan daarnaast helpen om veranderingen in biodiversiteit rond productielocaties over meerdere jaren te volgen.
Uit de eerste analyses blijkt dat de dertien onderzochte locaties – in stedelijke, groene en landelijke omgevingen – gemiddeld een biodiversiteitsscore van 0,54 behalen. Volgens DS Smith wijst dit op een matig tot goed niveau van plantendiversiteit rond de fabrieken. Het persbericht vermeldt geen referentiewaarde, waardoor onduidelijk is hoe deze score zich verhoudt tot andere industriële of natuurlijke gebieden. Per locatie werden gemiddeld 25 plantenfamilies vastgesteld, met regionale verschillen tussen twaalf en vijfendertig. Veelvoorkomende groepen zijn onder meer de wilgenfamilie (23 procent) en de beukenfamilie (22 procent), waaronder wilgen, populieren en kastanjebomen. Deze soorten gelden als belangrijke nectarbronnen voor bestuivende insecten.
Verbeterpunten
Volgens Julien Clery, CSR Manager bij DS Smith Packaging Frankrijk, maakt het in kaart brengen van de biodiversiteit het mogelijk om per locatie verbeterpunten te identificeren en gerichter maatregelen te nemen, zoals het aanleggen van ecologische corridors en het aanplanten van inheemse soorten, meldt het verpakkingsbedrijf.