Multitubes interpack

Multitubes: 30% plasticbesparing met shoulderless tube

Multitubes presenteerde op Interpack 2026 een nieuwe tubegeneratie zonder schouder. De shoulderless tube is volledig van één materiaal gemaakt, bespaart gemiddeld 30% plastic en is leverbaar met gerecycled materiaal. Roemer Zijp legt uit hoe het bedrijf zijn gehele portfolio in lijn brengt met de PPWR.

 

 

 

Openingsbeeld: Roemer Zijp

De shoulderless tube is de nieuwste toevoeging aan het Multitubes-portfolio. Waar een standaard tube bestaat uit een cilinder met een aflopende schouder en een dop, vervalt bij dit ontwerp de schouder volledig. Dat levert direct materiaalwinst op. Combineer dat met een lage, compacte dop in plaats van een reguliere sluiting, en de plasticbesparing ten opzichte van een conventionele tube loopt op tot 20 tot 40 procent. 'Een plastic besparing van gemiddeld zo'n 30%. Dat is een derde van je tubegewicht en dat gaat heel hard', zegt Zijp.

Tube en dop zijn van hetzelfde materiaal gemaakt, PP, en worden als één geheel geproduceerd. Dat maakt de verpakking een echt monomateriaal, wat de recycleerbaarheid ten goede komt. De tube is leverbaar met en zonder tamper evidence, een eerste-gebruiksgarantie die aantoont dat de verpakking nog niet is geopend. Voor toepassingen in de farmacie is die garantie verplicht.

Multitubes-tubeLR

PCR al langer in het portfolio

De shoulderless tube is de meest vergaande stap, maar Multitubes werkt al jaren met post-consumer recycled materiaal in tubes. 'We hadden al in 2010 gerecycled materiaal, maar dat wilde niemand hebben', zegt Zijp. Dat is veranderd. Het PCR-percentage in de wand bedraagt nu 35, 50 of 100 procent, afhankelijk van de toepassing en de eisen van de klant.

Multitubes werkt met gecertificeerde PCR-stromen voor verschillende markten. Aparte stromen zijn beschikbaar voor voedselcontact, voor cosmetica en voor zogenoemde leave-on cosmetica, producten die op de huid blijven en daardoor strengere migratienormen kennen. Naast de keuze in PCR-percentage gaan de wanden ook dunner: van een gangbare 500 naar 350 micron, wat opnieuw materiaal bespaart zonder in te leveren op de functie van de verpakking.

Multitubes werkt met gecertificeerde PCR-stromen

Inkt en Recyclass

Bij het ontwerp van bedrukking houdt Multitubes de Recyclass-richtlijnen aan. Die stellen dat het inktgewicht niet meer dan één procent van het totale verpakkingsgewicht mag bedragen, omdat hogere percentages de recycleerbaarheidsclassificatie verlagen. Zijp: 'Hoe doe je dat? Ten eerste zoeken we naar inkten die zo duurzaam mogelijk worden geproduceerd, zodat de carbon footprint laag blijft. Ten tweede proberen we zo min mogelijk inkt op te drukken, ook al moet het ontwerp wel blijven.'

Tubes worden bij Multitubes ingekleurd met een additief op PP-basis in plaats van met inkt. Dat additief is volledig recyclebaar en telt niet mee als inkt. Daarboven past het bedrijf een offsetdruktechniek toe waarbij de inklagen dunner zijn dan bij andere druktechnieken, wat het inktpercentage verder verlaagt.

Biodegradeerbaar additief

Naast de recycleerbaarheidsoplossingen heeft Multitubes een additief in ontwikkeling dat tubes versneld biologisch afbreekbaar maakt. Waar een conventionele tube honderden jaren in het milieu kan blijven, breekt een tube met dit additief binnen twee tot vier jaar volledig af. Volgens Zijp beschadigt het additief de recyclestream niet en is het commercieel inzetbaar. De PPWR stelt hier op dit moment nog geen eisen aan, maar Multitubes positioneert het als een volgende stap voor klanten die verder willen gaan dan de huidige regelgeving vereist.

Zijp vat de boodschap op Interpack samen: 'We bieden zoveel mogelijk opties binnen de PPWR om onze klanten daarin te voorzien, zodat ze tot 2050 goed zitten zonder dat ze hoeven in te leveren op kwaliteit.'

 

Meer artikelen

recent new image
Multitubes: 30%...

Multitubes presenteerde op Interpack...

Lees meer
recent new image
Velteko speelt in op...

De Tsjechische machinebouwer Velteko...

Lees meer
recent new image
SICA Robotics zet op...

Het Nederlandse SICA Robotics stond...

Lees meer
recent new image
GKS Packaging biedt ook...

GKS Packaging was op interpack 2026...

Lees meer
Image-Jul-30-2024-06-11-03-7865-AM

VM nieuwsbrief

  • Blijf op de hoogte met het laatste nieuws uit de verpakkingsindustrie
  • Techniek, duurzaamheid, design en meer
  • Gratis in jouw inbox