PPWR komt eraan: van regelgeving naar maakbare verpakkingsoplossingen

PPWR komt eraan: van regelgeving naar maakbare verpakkingsoplossingen

Op 12 augustus 2026 treden de eerste onderdelen van de Packaging & Packaging Waste Regulation (PPWR) in werking. Richting 2030 wordt de lat verder verhoogd: verpakkingen die in de Europese Unie op de markt komen moeten recyclebaar zijn en in toenemende mate gerecyclede inhoud bevatten.

Voor veel organisaties is dit geen marketingvraagstuk. Het is een ontwerp-, data- en ketenvraagstuk.

Welke materialen gebruiken organisaties? Hoe worden verpakkingen ontworpen zodat ze sorteerbaar en recyclebaar zijn? En hoe zorgen organisaties dat oplossingen schaalbaar blijven binnen bestaande productieprocessen?

Steeds meer merken en producenten realiseren zich dat verpakkingsinnovatie niet alleen draait om materiaalkeuze, maar om het complete systeem erachter: van design en productie tot recycling en logistiek.

De Optimum Group helpt bedrijven om die vertaalslag concreet te maken. Binnen de Europese organisatie werken gespecialiseerde segmentteams die verpakkingsvraagstukken vertalen naar toepasbare oplossingen voor specifieke markten.

Binnen de teams Optimum Fit (sport & nutrition), Optimum Glow (personal care) en Optimum Care (pet food) worden regelgeving, materiaalinnovatie en productie-expertise gecombineerd.

'Het draait om verpakkingen slimmer ontwerpen voor de toekomst'

Dit resulteert onder andere in oplossingen zoals:

  • Mono-materiaal label- en pouchoplossingen
    Ontworpen om recycling te vereenvoudigen en sorteerbaarheid te verbeteren.
  • Recycle-ready flexibles en pouches
    Met focus op materiaalreductie, efficiënte productie en compatibiliteit met bestaande recyclingstromen.
  • Linerless labeltechnologie
    Een oplossing die afvalstromen reduceert doordat het traditionele siliconenrugpapier volledig vervalt.
  • Materiaalreductie door slimme verpakkingsconcepten
    Door verpakkingen efficiënter te ontwerpen kan vaak aanzienlijk materiaal worden bespaard zonder in te leveren op functionaliteit of merkuitstraling.

Deze ontwikkelingen sluiten aan bij een bredere beweging in de sector: minder materiaal gebruiken, beter recyclebare verpakkingen ontwerpen en processen slimmer organiseren.

De komende jaren zal regelgeving steeds meer invloed krijgen op verpakkingskeuzes. Bedrijven die hier nu al actief mee aan de slag gaan, creëren niet alleen compliance – maar ook operationele en commerciële voordelen.

Tijdens Empack 2026 (14, 15 en 16 april) in Gorinchem laat Optimum Group zien hoe deze ontwikkelingen er in de praktijk uitzien. Op stand B18 presenteert het bedrijf concrete voorbeelden van recycle-ready labels, flexibles en pouchoplossingen en gaat men graag in gesprek over de impact van PPWR op de verpakkingsstrategie van bezoekers.

'Want uiteindelijk draait het niet alleen om regelgeving volgen. Het draait om verpakkingen slimmer ontwerpen voor de toekomst.'

Meer artikelen

recent new image
Van Genechten Packaging...

Van Genechten Packaging (VGP) heeft een...

Lees meer
recent new image
Akarton breidt...

Akarton heeft in Schüttorf...

Lees meer
recent new image
Empack: dé...

Empack is ook in 2026 hét jaarlijkse...

Lees meer
recent new image
Van PPWR tot AI: dit...

Het Spotlight Forum op...

Lees meer
Image-Jul-30-2024-06-11-03-7865-AM

VM nieuwsbrief

  • Blijf op de hoogte met het laatste nieuws uit de verpakkingsindustrie
  • Techniek, duurzaamheid, design en meer
  • Gratis in jouw inbox