'Shrink sleeves als onderdeel van een volledig circulair model'

'Shrink sleeves als onderdeel van een volledig circulair model'

Tijdens de Sustainable Packaging Summit 2025 in Utrecht gingen Thomas Lajouanie en Jaap Verbeeten van Fuji Seal Europe in op de vraag hoe shrink sleeves kunnen bijdragen aan duurzamer verpakken. Het bedrijf ziet hierbij een duidelijke rol voor een circulaire aanpak, waarin zowel de verpakking als het label kunnen worden hergebruikt.

Lajouanie opende de sessie met een vraag aan het publiek: is een gesloten recyclingloop voor shrink sleeves binnen enkele jaren haalbaar in Europa? Volgens Fuji Seal is dat mogelijk. In Japan worden gebruikte sleeves al ingezameld en verwerkt tot nieuwe sleeves. Daarmee bestaat er een werkend model voor ‘label-to-label’-recycling.

Fuji Seal (1)

Waarom shrink sleeves een rol spelen

Shrink sleeves werden jaren geleden vooral gebruikt om producten op de schappen meer uitstraling te geven. De volledige 360°-bedrukking en de vormvastheid maakten het een middel voor merkidentiteit. Inmiddels is de aandacht verschoven naar hun mogelijke bijdrage aan duurzamer verpakken.
Een sleeve heeft geen lijm nodig en kan via perforatie eenvoudig worden verwijderd. De beschermende functies zoals licht- of UV-barrière kunnen worden verplaatst van de fles naar de sleeve. Hierdoor kan de fles zelf transparant blijven en goed worden gerecycled. Ook maakt het gebruik van sleeves het voor merkeigenaren eenvoudiger om meer gerecycled materiaal in de fles toe te passen zonder dat het uiterlijk verandert.
Tegelijkertijd erkennen Lajouanie en Verbeeten dat een sleeve uitdagingen met zich meebrengt, vooral bij volledige bedekking van de fles tijdens sorteren. Fuji Seal werkt aan oplossingen om de sorteerefficiëntie te verbeteren.

De floatable shrink sleeve

Verbeeten legde de huidige en toekomstige opties voor recycling uit. De best beschikbare oplossing op dit moment is de zogeheten floatable shrink sleeve. Deze technologie werd twintig jaar geleden door Fuji Seal ontwikkeld en is inmiddels breed geaccepteerd binnen de Europese regelgeving.|
Bij deze aanpak draait alles om scheiding. Na consumptie wordt de verpakking versnipperd. In het wasproces drijft het sleeve-materiaal, inclusief de inkt, terwijl de PET-flessen zinken. Daardoor wordt de fles gescheiden van de sleeve en kan deze worden verwerkt tot nieuwe flessen.
De sleeves zelf komen in een secundaire afvalstroom terecht. De methode levert geschikt PET op, maar vraagt wel om aanpassingen aan de machines bij producenten omdat het materiaal minder stijf is dan conventionele sleeves.

Fuji Seal (2)

RexShrink (CPET) voor gezamenlijke recycling

De volgende stap is RexShrink, een sleeve die samen met de fles kan worden gerecycled. De strategie verschuift van scheiden naar gezamenlijk verwerken.
In het wasproces laat de inkt los in de vorm van kleine deeltjes die uit het water kunnen worden gefilterd. De flakes van de fles en de sleeve hebben een vergelijkbaar smeltpunt, waardoor ze samen kunnen worden omgesmolten. Dit maakt het mogelijk om meer mechanisch gerecycled materiaal toe te passen dan bij de floatable variant.|
Ook kan de folie dunner worden geproduceerd, wat de hoeveelheid kunststof in de markt vermindert. Volgens Verbeeten levert dit materiaal bovendien een helderder printbeeld en een lager energiegebruik tijdens het krimpproces op.

Label-to-label als einddoel

Lajouanie sloot de presentatie af met de boodschap dat floatable sleeves nu de beste keuze zijn, maar dat een verschuiving naar CPET logisch is omdat deze route beide materialen in de keten houdt. Op langere termijn ziet Fuji Seal label-to-label als een kansrijke vervolgstap.
Volgens het bedrijf kunnen sleeves daarmee onderdeel worden van een volledig circulair model. Die beweging vraagt om samenwerking in de sector, van producenten tot recyclers. Fuji Seal benadrukt dat het alleen kan slagen als de hele keten bijdraagt aan de ontwikkeling van deze recyclingloop.

Fuji Seal (4)

 

Meer artikelen

recent new image
'Shrink sleeves als...

Tijdens de Sustainable Packaging Summit...

Lees meer
recent new image
Lasermarkering: een...

Fabrikanten staan onder toenemende druk...

Lees meer
recent new image
QR Code powered by GS1:...

De vleesindustrie staat op een...

Lees meer
recent new image
Eén machine, tientallen...

IMA E-COMMERCE, de nieuwste business...

Lees meer
Image-Jul-30-2024-06-11-03-7865-AM

VM nieuwsbrief

  • Blijf op de hoogte met het laatste nieuws uit de verpakkingsindustrie
  • Techniek, duurzaamheid, design en meer
  • Gratis in jouw inbox