Jumbo Supermarkten brengt 3-literflessen frituurolie op de markt die voor 30 procent uit gerecycled PET (rPET) bestaan. De eerste flessen zijn inmiddels geproduceerd en worden naar winkels gedistribueerd. Volgens betrokken partijen levert de aanpassing een extra inzet van tientallen tonnen gerecycled plastic op.
De introductie is tot stand gekomen via het Deltaplan Circulaire Plastic Verpakkingen, een initiatief van Verpact dat vraag en aanbod van recyclaat in de verpakkingsketen bij elkaar wil brengen. In dit geval koppelde Verpact de vraag van Jumbo aan de technische mogelijkheden van leverancier Oiltrade en de capaciteit van een verpakkingsproducent om flessen met gerecycled materiaal te produceren.
30 procent gerecycled PET in Jumbo-flessen
Het ontwerp van de fles bleef daarbij ongewijzigd. De verpakkingsproducent levert volgens de betrokken partijen een fles met dezelfde functionele eigenschappen, maar met een aandeel van 30 procent gerecycled PET. Oiltrade verzorgt het afvullen van de frituurolie, waarna Jumbo het product in het assortiment opneemt. De samenwerking vindt plaats tegen de achtergrond van een recyclingmarkt die volgens Verpact onder druk staat. De organisatie wijst erop dat relatief goedkoop nieuw plastic de markt beïnvloedt, terwijl de vraag naar recyclaat achterblijft. Daardoor staan verschillende recyclingbedrijven financieel onder druk. Het Deltaplan Circulaire Plastic Verpakkingen werd in 2025 opgezet om de toepassing van gerecycled materiaal te stimuleren en ketensamenwerking te verbeteren.
Circulaire Plastic Bank
Een belangrijk instrument binnen het programma is de zogenoemde Circulaire Plastic Bank, die bedrijven moet helpen bij het vinden van geschikte recyclaatstromen. Daarnaast werkt Verpact met tariefdifferentiatie: bedrijven die meer gerecycled plastic inzetten, betalen een lager tarief voor de producentenverantwoordelijkheid voor verpakkingen. Volgens Verpact kan de aanpak ook voor andere productcategorieën worden toegepast. Dat is relevant omdat Europese regelgeving vanaf 2030 hogere eisen stelt aan het aandeel gerecycled plastic in verpakkingen.