Voor kaasstukken is een gecontroleerde gasuitwisseling nodig, terwijl bij mozzarella vooral de sealbaarheid in aanwezigheid van pekel, de lekdichtheid en de doorprikweerstand belangrijk zijn. Bij geraspte kaas in hersluitbare zakken vormt het sealen van de sluitstrip bij hoge verpakkingssnelheden een technische uitdaging. Volgens SÜDPACK zijn PE-structuren hiervoor vaak gemakkelijker te verwerken op bestaande machines dan PP-varianten.
Mono-materialen en coextrusie
De Europese Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR) stelt nieuwe eisen aan verpakkingen, onder meer op het gebied van recyclebaarheid en materiaalgebruik. De verpakkingsproducent zet daarom naar eigen zeggen in op verpakkingen op basis van PE en PP, die voor verschillende kaasproducten kunnen worden toegepast.
Binnen de CarbonLite-productserie gaat het onder meer om PE- en PP-gebaseerde flowpacks waarvan de gas- en waterdampbarrière kan worden afgestemd op de betreffende kaassoort.
Bij de ontwikkeling van de folies gebruikt SÜDPACK coextrusie. Hierbij worden verschillende functionele lagen gecombineerd om eigenschappen zoals barrièrewerking, mechanische sterkte en sealbaarheid af te stemmen op het product en het verpakkingsproces. Nieuwe foliestructuren worden eerst op industriële schaal getest.
Hersluitbare verpakkingen voor kaasplakken
Bij verpakkingen voor gesneden kaas kan een PP-topfolie worden gecombineerd met een stijve PP-onderfolie. Hierdoor ontstaat een verpakking die volledig uit PP bestaat en volgens SÜDPACK via bestaande recyclingstromen kan worden verwerkt.
Een andere uitvoering combineert de Multipeel-topfolie met een mono-APET-schaal. SÜDPACK stelt dat de topfolie tijdens het recyclingproces van de APET-onderfolie kan worden gescheiden, zodat het APET afzonderlijk kan worden verwerkt.
Hersluitbare verpakkingen kunnen helpen voorkomen dat kaasplakken na opening snel uitdrogen en daarmee het risico op voortijdig bederf beperken.
Bij de overstap naar andere foliestructuren moeten kaasproducenten rekening houden met productbescherming, voedselveiligheid en de verwerking op bestaande verpakkingsmachines.