Verpact: Blik scoort in inzameling, maar waardering blijft laag

Blik scoort in inzameling, maar waardering blijft laag

Het inzamelpercentage van drankblik in Nederland is in 2025 gestegen naar 85-87%, tegenover 83% een jaar eerder. Daarmee behoort blik tot de beter presterende verpakkingen binnen het statiegeldsysteem, blijkt uit voorlopige cijfers van Verpact (26 maart 2026). Deze ontwikkeling volgt op de invoering van statiegeld op blik in 2023 en wijst op een relatief snelle opschaling van het systeem.

Volgens Beverage Can Benelux laten de cijfers zien dat het statiegeldsysteem effectief functioneert en dat verdere groei mogelijk is. De organisatie verwacht dat een inzamelpercentage van 90% haalbaar wordt, mede door een uitbreiding van het aantal innamepunten in 2026. ‘De snelheid waarmee deze resultaten zijn bereikt, laat zien dat het systeem werkt’, meldt de organisatie in een persbericht. 

Drankverpakkingen

Binnen het segment drankverpakkingen positioneert blik zich daarmee als een aanzienlijke speler in recyclingprestaties. Tegelijkertijd wordt gesteld dat de stijgende inzameling bijdraagt aan een afname van zwerfafval, al worden hiervoor in het persbericht geen kwantitatieve onderbouwingen gegeven.

Lage beoordeling recyclebaarheid blik

Opvallend is dat consumenten de recyclebaarheid van drankblik relatief laag inschatten. Uit onderzoek van Every Can Counts (augustus 2025) blijkt dat slechts 14% van de Nederlanders aluminiumblik als meest recyclebare drankverpakking beschouwt. Dit duidt op een verschil tussen de daadwerkelijke inzamelprestaties en het beeld bij consumenten.

Tekst gaat verder onder de foto.

BeverageCanBenelux_Photo_credits_Novelis_EveryCanCounts_printscreen

Copyright foto: Novelis / Every Can Counts.

Hergebruik van aluminium

Aluminium heeft als eigenschap dat het zonder kwaliteitsverlies kan worden gerecycled, wat hergebruik binnen de materiaalketen mogelijk maakt. In combinatie met hoge inzamelpercentages draagt dit bij aan de circulariteit van het materiaal. Tegelijkertijd spelen ook factoren zoals energiegebruik bij productie en recycling een rol in de totale milieubelasting.

PPWR

De sector wijst daarnaast op aankomende Europese regelgeving, zoals de Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR), die hogere eisen stelt aan onder meer recyclebaarheid en het gebruik van gerecycled materiaal. Volgens Beverage Can Benelux sluit drankblik hier grotendeels op aan.

Bron: Verpact, Recyclingresultaten verpakkingen op koers; inzamelpercentage statiegeld (26 maart 2026

Meer artikelen

recent new image
PPWR: bedrijven kunnen nu...

De urgentie van de PPWR wordt steeds...

Lees meer
recent new image
GREENOVATIONS 2026:...

GREENOVATIONS 2026 brengt op dinsdag 23...

Lees meer
recent new image
Ardagh Glass produceert...

Drankenproducent Jägermeister laat een...

Lees meer
recent new image
Noriware ontwikkelt...

De Zwitserse startup Noriware werkt aan...

Lees meer
Image-Jul-30-2024-06-11-03-7865-AM

VM nieuwsbrief

  • Blijf op de hoogte met het laatste nieuws uit de verpakkingsindustrie
  • Techniek, duurzaamheid, design en meer
  • Gratis in jouw inbox